directions
A
L
A
K
A
A
R
T

Liima (DK/FI) “1982” esitluskontsert

Taani-Soome indie-supergrupp Liima esitleb märtsis Tallinnas Erinevate Tubade Klubis oma uut albumit „1982“

Kontserdi piletid hinnaga 25–29 eurot on müügil Piletilevi veebipoes ning müügipunktides üle Eesti.

Liima moodustavad Taani eksperimentaal-poeetilise indiebändi Efterklang liikmed Mads Brauer, Casper Clausen ja Rasmus Stolberg ning Soome impromuusik ja trummar Tatu Rönkkö. Sarnaselt Efterklangile on Liima loomingus maailma võimsaima popmuusika mõõtu melodraamat ja majesteetlikkust, ent erinevalt oma eelkäija helgest barokk-indiest veab Liima muusikat diskovungist, glitch elektroonikast ja kordumatuist rütmimustreist müstiline motoorika.

Berliini plaadileibli City Slang alt 3. novembril 2017 ilmunud Liima teiselt täispikalt albumilt „1982“ kostab nii külma sõja aegse süntpopi kui Talk Talki stiilis artrocki kajasid. Paari viimase aasta jooksul Londonis, Berliinis ja Portugalis kirjutatud ning Soomes salvestatud albumi kaasprodutsendiks on Brooklyni eksperimentaalpopi grupist Grizzly Bear tuntud Chris Taylor.

„Stranger Things“ telesarja uue hooaja ja „Blade Runner 2049“ filmi tuules ilmunud „1982“ sobiks suurepäraselt mõne kunstilise ulmedüstoopia heliribaks, ometi pole sel suurt pistmist ei retrotrofutu, küberpungi ega nostalgiaga. Pigem on tegu möödaniku tulevikufantaasiate tõlgendusega. See album ei püüa jäljendada 1982. aasta soundi, vaid arutleb aja, ruumi ja identiteedi ning nende nihestamise üle ühe põlvkonna alateadvuses. Miski siin pole sihilikult revolutsiooniline või senikuulmata, mõjudes ometi eksimatult ainukõlaliselt.

1982. aastal valis USA uudisteajakiri Time “aasta persooniks” mitte inimese, vaid personaalarvuti. See on ka aasta, mil sündis Liima laulja Casper Clausen.
“Ma usun, et meie kui bändi kollektiivne mälu ja teadvus on vägagi tugevalt mõjutatud meie sünniajast ehk 80ndate algusest,“ selgitab Clausen. “Sellesse aegruumi naaseme me ikka ja jälle, et nö suuremast pildist sotti saada.“

Albumi nimilugu kehtestab 1982. aasta aga lausa omalaadse null-aastana.
„See räägib oma sünniaja eest põgenemisest, püüdest sinna naasta ning ka tõdemusest, et kõik see on mõttetu, sest toda aegruumi pole ju õigupoolest enam olemas,’ avab Clausen „1982“ tagamaid.

Liima kontserdi juhatab sisse pea 20 aastat Eesti elektroonilise muusika areenil tegev olnud mitmekülgne artist ja produtsent Taavi Tulev. Ka artistinimede HAPE, Laulan Sinule, Wochtzchée all tegutsenud Tulevi looming ulatub väljasalvestustest autsaiderpopi ja erisuguse elektroonikani ning tema loodud on ka maailma suurim ruumilist helikogemust pakkuva heliinstallatsioon Eesti Rahva Muuseumis. Reedesel etteastel keskendub Tulev loodusest püütuga kombineeritud ambientile, mis annab aimu ka kevadel ilmuva vinüülplaadi „⬤⬤” materjalist.

Kontserdi visuaalkujunduse loob videokunstnik Alyona Movko, kes vastutas muuhulgas ka „Eesti laulu” võiduloo „La forza” suurejoonelise kleidi-projektsiooni eest.

Ajakava:
19.00 uksed
20.00 Taavi Tulev
21.00 Liima

ala kaart